TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI – cykl 5 filmów dokumentalno-fabularnych o Dziejach Polski

Zwiastun serii

Filmy mają nie tylko interesującą tematykę, ale i atrakcyjną, podobną do znanych gier komputerowych formę, dzięki czemu są świetnie odbierane również przez młodzież. Malarskie wizje twórców filmu stwarzają uczniom niepowtarzalną możliwość wzbogacenia wiedzy i rozwinięcia wyobrażeń o ważnych wydarzeniach związanych z początkami Polski, ukształtowanych na lekcjach historii. O poziomie filmów serii mogą świadczyć znakomite recenzje krytyków i liczne nagrody zdobyte na festiwalach w kraju i za granicą (m. in. W Hiszpanii i w USA), w tym Złotego Kopernika na Festiwalu Filmów Edukacyjnych.

Tajemnice początków Polski to filmowa panorama genezy naszego państwa, stworzona w związku z jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski, którego centralne obchody odbędą się w kwietniu 2016 r. To autorski projekt scenarzysty, reżysera i producenta filmów dokumentalnych Zdzisława Cozaca, zrealizowany w koprodukcji z TVP Historia, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski będzie się wiązał z poszukiwaniem materiałów edukacyjnych, prezentujących ten okres naszych dziejów. Proponowana seria filmów wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Tajemnice początków Polski (łącznie 5 tytułów) powinien obejrzeć każdy uczeń gimnazjum, liceum czy technikum.

Cały projekt będzie silnie wspierany przez Ministerstwo Edukacji, stąd też zostaną rozesłane rekomendacje do Kuratoriów Oświaty i Szkół.